جعبه فیوز
جعبه فیوز

فیوز و دلایل سوختن آن

تجهیزات الکترونیکی خودرو، امروزه یکی از تجهیزات گران قیمت و با ارزش می باشد که در صورت خراب شدن هر کدام از دستگاه های برقی خودرو، شاید امکان حرکت اتومبیل دیگر وجود نداشته باشد.در این میان فیوزها قطعه های فداکاری هستند که برای محافظت از دستگاه های گران تر الکتریکی از اثرات مخرب جریان بیش از حد استفاده می شود وظیفه تنظیم برق ورودی به مصرف کننده مورد نظر در خودرو را داشته و در صورت ایجاد بار اضافی یا شوک الکتریکی، اتصال جریان برق را قطع کرده و باعث می شود دستگاه مصرف کننده، آسیب نبیند.

فیوز خودرو با آمپرهای متفاوت ساختار فنی فیوز خودرو
فیوز ها به بیان ساده دو پایه هستند که توسط یک سیم با جنس و ضخامت و مقاومت مشخص که به میزان ظرفیت فیوز بستگی دارد که میزان معینی از جریان الکتریکی را از خود عبور می دهد.وقتی جریان برق در خودرو بیش از حد مورد نظر شود فیوز که اتصال فلزی با آلیاژ خاصی است آب شده و مانع از انتقال این جریان به مصرف کننده می شود عنصر اصلی ساخت فیوز، یک نوار فلزی است که در یک محفظه غیر رسانا قرار دارد.
با عبور جریان بیش از حدمجاز، نوار فلزی ذوب می شود و مدار الکتریکی قطع می شود و به بیان عامیانه فیوز می سوزد.در فیوزهای با روکش شفاف به راحتی می تواند اتصال(سیم) را مشاهده نمود و اگر فیوز بسوزد به راحتی قطع اتصال قابل مشاهده می باشد.نوسانات جریان برق در خودرو می تواند آسیب زیادی به مصرف‌کننده ها و تجهیزات الکتریکی وارد کند. اما وجود فیوز سبب می شود تا این نوسانات با عبور از پلی به نام فیوز کنترل شوند.
جعبه فیوز
. معمولا خودروهای سبک بین 10 الی 30 فیوز دارند و خودروهای سنگین تعداد بیشتری فیوز در جعبه فیوز آن ها موجود است. بر روی هر فیوز اطلاعاتی در رابطه با حداکثر از شدت جریان عبوری از فیوز وجود دارد.اکثر فیوزهای به کار رفته در خودرو در بخشی به نام جعبه فیوز خودرو گردآوری گردیده است.
جعبه فیوزها دربیشتر خودروها داخل کابین خودرو در داشبورد یا زیر فرمان تعبیه شده است البته در خودروهای معدودی جعبه فیوز در خارج از اتاق خودرو در محفظه موتور قرار دارد. در دفترچه خودرو مشخصات تمامی فیوزها شامل نام، محل درج فیوز، جریان عبوری و عملکرد هر فیوز به صورت اختصاری برای هر فیوز ذکر شده است.
دلایل سوختن فیوز خودرو
سوختن فیوز خودرو می تواند ناشی از دلایل مختلفی باشد که در زیر برخی از علت های سوختن فیوز خودرو بیان می گردد:
• فیوز سوخته، فیوز معیوب
• اضافه کردن دستگاه و تجهیزات غیر استاندارد به خروجی فندکی خودرو مانند پمپ باد همراه، افزودن پروژکتورهای پرتوان، استفاده از سیستم صوتی قدرتمندتر از استاندارد
• اتصال مستقیم و غیر اصولی ادوات برقی خارجی به خودرو
• اتصال در سیستم برق و سیم کشی خودرو ( به دلیل برخورد ابزار در زمان تعمیر خودرو)
• باتری به باتری کردن غیر اصولی
• خرابی دینام و استفاده از قطعات غیر استاندارد
• تعویض فیوز
خاموشی مقطعی بخش های مشخصی از خودرو باید بلافاصله شما را به سمت جعبه فیوز بکشاند.مطمئن شوید که فیوزها شل نبوده و به صورت صحیح در جعبه فیوز در جای خود قرار گرفته اند. مطمئن شوید جریان عبوری از هر فیوز مطابق آمپراژ مشخص شده در دفترچه خودرو می باشد. با استفاده از گیره مخصوص فیوزها که در خود جعبه فیوز تعبیه شده است فیوز را خارج می کنیم.
فیوزهای سوخته را شناسایی نمایید فیوزهای سوخته معمولا کمی سیاه و دودی شده و پلاستیک فیوز اندکی آب می شود.از این رو می توانید با بیرون کشیدن فیوز مورد نظر صحت و سلامت سیم آن را چک کنید و پس از آن به صورت چشمی، از طریق شکاف بالای فیوز (در فیوزهای با روکش مات) و یا از طریق مشاهده بدنه فیوز (در فیوزهای با روکش شفاف) اتصال یا عدم اتصال دو سر پایه را به یکدیگر چک می کنیم.
اگر اتصال قطع شده بود، فیوز سوخته است و باید آن را تعویض نمود.فیوز سوخته شده را با فیوز مشابه و جریان آمپر یکسان جایگزین کرد. قبل از تعویض فیوز سوخته، علت سوختن فیوز را شناسایی نموده وپس از رفع عیب، فیوز سالم با آمپراژ مشابه را جایگزین نمایید.
جایگزینی فیوز سوخته با فیروز های قوی تر می تواند باعث سوختن قطعات الکترونیکی اساسی خودرو شود.
درصورتی که فیوز سوخته از نمونه 15 آمپر بود، باید آن را با فیوز مشابه 15 آمپر جایگزین نمایید. در صورت استفاده از فیوز با آمپر کمتر (مثال 10 آمپر) باعث می شود فیوز طی زمان کوتاهتر بسوزد. همچنین جایگزینی آن با فیروز های قوی تر (مثلا 20 یا 30 آمپر) می تواند باعث سوختن قطعات مهم تری چون ECU، پمپ بنزین، سیستم صوتی و سایر قطعات الکترونیکی اساسی خودرو شود.
همواره برای جایگزینی از فیوزهای استاندارد و مناسب استفاده کنید.استفاده از فیوز غیر استاندارد و نامناسب احتمال بروز آتش سوزی در جعبه فیوز و اتاق خودرو به شدت افزایش می یابد.
نکته مهم
همیشه تعدادی فیوز استاندارد و مناسب و رایج (مانند نمونه های 5 تا 30 آمپر) در خودرو خود همراه داشته باشید.

User Rating: Be the first one !

About مدیر

با تغییرات خطوط تولید ایران خودرو از سال 1381 به بعد دیگر خودروی پژو۲۰۰۰ کاربراتوری از این شرکت به بازار عرضه نشده است . با توجه به اینکه در کمتر سایتی لوازم یدکی مصرفی و مطالبی در مورد این خودرو ارائه شده این سایت برای شما 2000 سواران عزیز ارائه شده است. 09333897229 محسن سلطانی

Check Also

روغن ریزی زیر ماشین

علل روغن ریزی خودرو

موتور ماشین از قطعات متحرک زیادی تشکیل شده است که حرکت روان و بدون اصطحکاک این قطعات از اهمیت ویژه ای برخوردار است کم شدن این روغن ها باعث اصطحکاک و ساییده شدن قطعات متحرک بر روی همدیگر به مرور زمان باعث گرم شدن، استهلاک و خرابی قطعات می شود

One comment

  1. لطفا در مورد راهنمای فیوز ۲۰۰۰ بنویسید ممنون میشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Home
Account
Cart
Search
error: Content is protected !!