فیلتر بنزین کاربراتوری
فیلتر بنزین کاربراتوری

فیلتر بنزین و علائم کثیف بودن صافی بنزین خودرو

بنزین مصرفی ما برای خودرویمان حاوی املاح و کثیفی های زیادی است که می تواند وارد موتور خودرو شود و موجب مختل شدن عملکرد آن گردد. از این رو فیلتری در خودرو به نام فیلتر بنزین در مسیر باک بنزین تعبیه شده است که از ورود این املاح جلوگیری می کند.فیلتر بنزین را باید هر چند وقت یکبار عوض کرد زیرا گرفتگی صافی بنزین خودرو باعث گرفتگي سوزن هاي كاربراتور و کاهش بازدهی موتور می شود. معمولا فيلتر بنزين هر 10.000 كيلومتر بايد تعويض گردد.

از آنجا که همواره به دلیل کثیفی و فرسوده شدن مخازن سوخت و شلنگ های انتقال سوخت در جایگاه های سوخت گیری ممکن است مقداری آلودگی و کثیفی به باک بنزین خودرو وارد شود. علاوه بر این، فرسودگی خود باک بنزین و لوله های انتقال سوخت در مسیر سوخت رسانی به موتور، ممکن ست در ایجاد آلودگی در بنزین مصرفی خودرو، نقش موثر داشته باشند. به همین دلیل در تمامی خودروهای امروزی، از فیلتر بنزین که وظیفه اش پاکسازی سوخت مصرفی خودرو از هر نوع عامل خارجی است، استفاده می شود.

برای عملکرد بهتر خودرو باید این فیلتر را هر چند وقت یکبار عوض نمود. تعویض به موقع فیلتر بنزین، باعث تمیز ماندن كاربراتور، عمر مفید پمپ بنزین و راندمان بالای موتور می گردد. اما از کجا بفهمیم فیلتر بنزین مان را کثیف شده است؟ چندین نشانه مهم را در این بخش از نمناک بیان می کنیم که توجه به آنها تا حد زیادی تشخیص این مساله را آسان می کند.

نشانه هایی که خبر از گرفتگی فیلتر بنزین می دهند

یکی از قطعات مهم و مصرفی اتومبیل صافی بنزین است. بنزین در اتومبیل های کاربراتوری از درون چند ژیگلور عبور می کند که حداقل قطر آن نیم میلیمتر است ، عبور ناخالصي بنزين باعث گرفتگي سوزن ها و عدم كاركرد سيستم سوخت رساني مي شود.

پایین آمدن بازده موتور، گرفتگي سوزن هاي ژيگلور، بد روشن شدن موتور ، دود كردن خودرو ، در بعضی موارد سوختن سوپاپ موتور خودرو از نشانه های مهم کثیفی و گرفتگی فیلتر بنزین است.

گرفتگی فیلتر بنزین و علائم آن

گرفتگی فیلتر بنزین چگونه خود را نشان می دهد؟

بد روشن شدن اتومبیل از نشانه های گرفتگی فیلتر بنزین

بد روشن شدن اتومبیل مخصوصا در حالت استارت سرد یکی از نشانه های کثیف بودن صافی بنزین است . اگر فیلتر بنزین کثیف باشد ، موتور اتومبیل با اولین استارت بلافاصله بعد از باز شدن سوئیچ روشن نمی شود . اگر فیلتر کثیف باشد ، ممکن است برای روشن شدن موتور نیاز به چند استارت باشد.

گرفتگی فیلتر بنزین چه نشانه ای دارد؟

پایین آمدن راندمان موتور از علائم گرفتگی فیلتر بنزین

پایین آمدن راندمان موتور یکی دیگر از علائم کثیفی فیلتر بنزین است که موجب کم شدن کشش موتور می شود. در این شرایط قدرت موتور کاهش می یابد و دور موتور خیلی کند بالا میرود. در سربالایی ها و هنگام استفاده از کولر کاهش قدرت موتور کاملا محسوس است و ممکن است موجب بالا رفتن آمپر آب در ماه های گرم سال گردد.

از کجا متوجه گرفتگی فیلتر بنزین شویم؟

کثیف شدن و گرفتگی سوزن ها نشان دهنده كثيفي فیلتر بنزین

کثیفی و خرابی فیلتر بنزین ممکن است موجب کثیف شدن و گرفتگی سوزن هاي ژيگلور شود. راندمان موتور در این حالت شدیدآً کاهش می یابد و مصرف بنزین بالا می رود . عبور جرم و ذرات ریز از صافی بنزین و وارد شدن این ذرات به كاربراتور موجب مسدود شدن مسیر پاشش سوخت می شود.

عوامل خرابی صافی بنزین

اگر منطقه ای که غالبا خودروی در آن تردد می کند، بادخیز باشد، بنزین کثیف تر خواهد شد. هوای آلوده شهری مثل تهران هم می تواند یکی از دلایل خرابی زودتر از موعد قطعاتی مثل فیلتر هوا و صافی بنزین خودرو باشد. سایر عواملی که باعث خراب شدن صافی بنزین می شود، به شرح زیر است:

نوع بنزین مصرفی و میزان خالص بودن آن؛

تاریخ آخرین تعویض صافی بنزین یا مسافت بیش از حد

استفاده از فیلترهای نامرغوب و تقلبی.

برای شادی روح پدرم فاتحه و صلواتی بخوانید 

User Rating: 3.74 ( 3 votes)

About مدیر

با تغییرات خطوط تولید شرکت ایران خودرو از سال 1381 تا به حال دیگر خودروی پژو۲۰۰۰ کاربراتوری از این شرکت به بازار عرضه نشده است . با توجه به اینکه در کم تر سایتی لوازم یدکی مصرفی و مطالبی در مورد این خودرو ارائه شده این سایت برای شما 2000 سواران ارائه شده است. 09333897229

Check Also

peugeot 405

عیب یابی موتور از نوع دود خروجی اگزوز

یکی از ساده ترین روش تشخیص معایب اصلی موتور خودرو، رنگ دود خروجی از اگزوز …

One comment

  1. خسرو زاهدی

    تشکر از زحمات شما
    خداوند رحمت کند رفتگان شما را

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!