آتش سوزی موتور پژو 2000
آتش سوزی موتور پژو 2000

علل آتش گرفتن موتور پژو ۲۰۰۰‍ کاربراتوری

مهمترین دلایل آتش گرفتن موتورهای پژو 405 کابراتوری 2000 موارد زیر می باشد که می توان با بررسی و سرویس و نگهداری اصولی موارد مذکور از بروز آتش سوزی و خسارت به خود و ماشین هاتون جلوگیری کنید.

1- یکی اصلی ترین علت آتش سوزی در پژو حذف سه راهی بنزین می باشد. در کابراتورهای سولکس برای پژو 2000 یک شناور وجود دارد که این شناور میزان بنزین ورودی به کاربراتور را کنترل و تنظیم می کند بدین صورت که زمانی که پیاله های بنزین کاربراتور پر شوند این شناور بالا رفته و با بستن سوزن شناور (سوزن فلوت) مانع از ورود بنزین بیشتر به کاربراتور و فلوت کردن کاربراتور می شود.

حالا این نکته را باید در نظر داشته باشید که پمپ بنزین در پژو 2000 مکانیکی بوده و از زمان استارت و روشن شدن ماشین بوسیله چرخش میل سوپاپ و بادامک روی میل سوپاپ پمپ بنزین شروع به پمپاژ بنزین می کند. پس فشار بنزین در شلنگ های بنزین وجود دارد.

حالا زمانی که پیاله ها پر شوند و شناور بالا بیاید و سوزن فلوت مسیر ورود بنزین را ببندد در صورتی که شلنگ های بنزین فرسوده باشند و دارای ترک باشند و یا اینکه بست های شلنگ ها شل یا خراب باشد باعث نشت بنزین شده و بنزین بر روی موتور که داغ هست یا سیم کشی ریخته و باعث آتش سوزی می شود.

پس حتما هر چند وقت یکبار شلنگ های بنزین و بست های شلنگ ها رو چک کنید در صورت فرسودگی و ترک داشتن یا نشتی بنزین سریعا شیلنگ های بنزین فرسوده رو تعویض کنید‍.‍ پس در صورت شکستن و یا ضعیف شدن فشار پمپ بنزین از حذف کردن سه راهی بنزین جدا اجتناب کنید.

2- مورد بعدی که باعث آتش سوزی در موتورهای پژو 2000 می شود سوراخ شدن پمپ شتاب 4 گوش می باشد که در پشت کاربراتور قرار دارد. در صورت سوراخ شدن و یا نشتی به علت شل بودن و یا تاب داشتن درپوش پمپ شتاب با هر بار فشردن پدال گاز باعث نشتی و ریختن بنزین بر روی موتور و وایرهای شمع می شود که بسیار خطرناک بوده و منجر به آتش سوزی می شود. برای جلوگیری از این مدل آتش سوزی میبایست از پمپ شتاب 4 گوش با کیفیت استفاده نمود و در صورت استشمام بوی بنزین سریعا نسبت به چک کردن نشتی از محل نصب پمپ شتاب اقدام نمایید.

3- کاربراتورهای سولکس  پژو ۲۰۰۰ دارای قطعات برقی بوده که این قطعات شامل ژیگلور برقی دور آرام و سوپاپ برقی و گرمکن برقی کاربراتور که در پشت کاربراتور قرار دارد که بوسیله فیش برق مثبت مستقیم ۱۲ولت به آن وصل می شود تغذیه می شوند که به دلیل سن بالای 20 سال پژو های 2000 و حرارت بالای موتور و فرسودگی در اغلب موارد عایق و روکش سر فیش ها برق سیم کشی از بین رفته یا فیش ها فرسوده و شل شده اند که در صورت دستکاری و لرزش های موتور و  دست اندازها سوکت از ژیگلورها جدا شود و سیم برق مثبت با بدنه موتور که دارای برق منفی می باشد برخورد کرده و باعث اتصالی و سوختن سیم کشی موتور و در حالت بدتر  باعث آتش سوزی در ماشین می شود که برای جلوگیری از این مشکل می توان در مسیر برق مثبت ورودی به قطعات برقی کاربراتور از یک فیوز بین راهی استفاده کرد که با این کار در صورت بروز هرگونه اتصالی احتمالی فیوز بسوزد و برق مثبت سیم ها قطع شود و بروز خسارت های بیشتر جلوگیری کند‍.‍

4- مورد دیگر در بروز آتش سوزی در موتورهای پژو 2000 استفاده از فیلترهای بنزین تقلبی پلاستیکی می باشد که در اثر حرارت بالای موتور این ماشین باعث آب شدن پلاستیک قاب فیلتر شده و این تغییر حالت فیلتر باعث نشتی بنزین و ریختن بنزین بروی موتور و قطعات برقی و در نتیجه آتش سوزی می شود.برای جلوگیری از این مدل آتش سوزی می بایست از فیلترهای اصلی یا فلزی استفاده کرد و اینکه طول شلنگی که به فیلتر بنزین وصل می شود را بیشتر کرد فیلتر حدواصل بین موتور و رادیاتور قرار گیرد تا در صورت هر گونه نشتی احتمالی بنزین روی موتور و قطعات برقی نریخته و باعث آتش سوزی نشود.

5- مورد دیگر شلنگ های پوسیده می باشد که در اثر گذر زمان و حرارت بالای موتور شلنگ ها دچار فرسودگی و ترک خوردگی می شوند که می بایست به صورت دوره ای یا در صورت مشاهده هرگونه ترک یا فرسودگی شلنگ ها نسبت به تعویض آنها اقدام نمود. هر چقدر این ترک ها عمیق تر و با تعداد بیشتر باشند یعنی شلنگ شما پوسیده تر و شکننده تر شده است و میبایست چه سریعتر نسبت به تعویض این شلنگ ها اقدام نمایید.

همچنین پس از هر باز و بسته نمودن اتصالات شلنگ های سوخت مثلاً بمنظور تعويض فيلتر بنزين و يا اعمال كار های فنی ديگر بر روی موتور خودرو از قبيل، تعویض پمپ بنزین روی موتور یا سرویس کاربراتور که لازم است شلنگ ورودی بنزین از کاربراتور جدا شود،از صحت نصب صحيح و عملكرد سالم و بدون نشتی شلنگ ها و قطعات سیستم سوخت رسانی حتماً مطمئن شويد.

برای اينكار پس از اطمينان لمسی و رويتی نسبت به اتصال صحيح اتصالات سیستم سوخت رسانی، ابتدا خودرو را روشن کرده تا پمپ بنزين سوخت را با فشار وارد سيستم سوخت رسانی كند آنگاه فيلتر و يا قطعه تعمير و يا تعويض و يا تميز شده را از نظر نشتی ، با دستمال كاغذی بمنظور كشف نشتی احتمالی حدود يك دقيقه كاملاً بررسی كنيد.

6- مورد آخر که موجب اتصالی و آتش سوزی می شود به علت نداشتن شانه وایر گیر و یا عدم نصب وایرها بر روی شانه وایر گیر روی درب سوپاپ و  ول بودن وایرها و برخورد وایر با منیفولد اگزوز که داغ بوده و آب شدن روکش وایر باعث اتصالی و آتش سوزی می شود.

در پایان دوستان دو هزار سوار حواستون به موارد موارد گفته شده باشه و این موارد رو جدی بگیرید واقعا حیفه که یک سهل انگاری در تعویض شلنگ های فرسوده و یا عدم رفع اتصالی و عوامل نشتی که با هزینه اندکی قابل پیشگیری است خدایی نکرده متحمل خسارت و هزینه های زیادی شوید.

اگر این مطلب براتون مفید بوده برای شادی روح پدرم فاتحه و صلواتی بخوانید 

User Rating: 4.2 ( 39 votes)

About مدیر

با تغییرات خطوط تولید ایران خودرو از سال 1381 به بعد دیگر خودروی پژو۲۰۰۰ کاربراتوری از این شرکت به بازار عرضه نشده است . با توجه به اینکه در کمتر سایتی لوازم یدکی مصرفی و مطالبی در مورد این خودرو ارائه شده این سایت برای شما 2000 سواران عزیز ارائه شده است. 09333897229 محسن سلطانی

Check Also

peugeot 405

عیب یابی موتور از نوع دود خروجی اگزوز

یکی از ساده ترین روش تشخیص معایب اصلی موتور خودرو، رنگ دود خروجی از اگزوز …

10 comments

 1. نوش دارو بعد مرگ سهراب ، 2000 من سوخت ، حتما جدی بگیرید

  • متاسفانه خودرو بنده هم کل قسمت موتور سوخت که با مطالعه مطلب فوق بعید نمیدانم ایراد یکی از موردهای یاد شده باشه، چاره ای نیست باید هزینه کرد ولی این بار حتماً رعایت خواهم کرد.

   • سلام پیش اومدن همچین اتفاقی از بی کفایتی خود راننده است طبیعی وقتی تا اتفاق بدی نیافتاده هیچ قطعه‌ای نسبت عمرمفیدش عوض نشه آتش گرفتن که هیچ باید منفجر میشد

  • سلام پیش اومدن همچین اتفاقی از بی کفایتی خود راننده است طبیعی وقتی تا اتفاق بدی نیافتاده هیچ قطعه‌ای نصبت عمرمفیدش عوض نشه آتش گرفتن که هیچ باید منفجر میشد

 2. احمدعزیزی

  سلام
  برای.شادی.روح.پدرتان.فاتحه.وسوره.زلزال.قرایت همینکه خدمت میکنی نور درمزارشان میبارد دستتون درست جوانمرد. از راهنماییهایتان
  سوال پژو۲۰۰۰میخام.ازچه.مدل.به.بعدبخرم.؟؟؟

  • سلام سلامت باشی داداش مدل 75 چون یکسری وسایلشون مثل سیم کشی فرق دارن گیر نمیاد

   • سلام وقتبخیر دوست عزیز ممنون از مطالبهای با ارزشتون . بنده پژو ۲۰۰۰ دارم ژگلور دور ارامش با سختی تنظیم شده یعنی جوریکه اگه کمی به چپ پیچیده شه خاموش یا کمی به راست برگرده خاموش میشه و جاییکه الان تنظیمه پیچ هوا زیاد تاثیر گذار نیست . کل کاربرات سرویس شده اما مشکل حل نمیشه سوالم اینکه ایا ممکن از واشر درب کاربراتور باشه ؟ چون واشرهای جدید به کار نمیاد قدیمی که داشتم گذاشتم . ممنونم از توجهاتون

  • سلام احمد جان پژو 2000 مدل 77 دارم همه کارهای تعمیراتی هم خودم انجام میدم موتور .گیربکس.عقب و جلو پلمپ بدون رنگ عروسک. کارکرد هم 175 هزار تا… نزدیک 12 ساله دارمش مصرف سوخت هم خودم تنظیم کردم صدی 10/5 شهری میخوره بیرون شهر هم 8/5 الی 9 ..لوازم هم فابریکه راستی زاپاس هنوز زیرش نرفته فایریک شرکته .شماره تماس میزارم کسی خواست در خدمتم قیمت هم مقطوع گذاشتم 190 میلیون سیستم هم داره تک سوز دلم نیومد گازسوزش کنم
   09191753532 حسینی شهرستان شاهرود

 3. دوهزار ۱۸۰ تا سرعت میره؟. ‌‌

 4. نه موتور ۲۰۰۰ اگه تعمیر شده باشه و تقویت کنید ۲۴۰ هم میره البته اگر توربو ببندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo
Home
Account
Cart
Search
error: Content is protected !!