ساسات

در خودروهاي كاربراتوري ساسات قطعه ای بوده که در فصل زمستان موجب بهتر روشن شدن خودرو می شود این قطعه را به دکمه دریچه هوای کاربراتور نیز می نامند.ساسات در خودرهای کاربراتوری یک اهرم به صورت دستی مي باشد که در فصل های سرد و در حالت کلی هوای سرد که موتور با صرف زمان و انرژی بیشتری می تواند گرم شود به کار می رود.در خودروهای كاربراتوري ساسات وظیفه بستن دریچه ورودی هوا به کاربراتور را بر عهده دارد. در نتیجه در هوای سرد زمستان با غنی شدن سوخت تزریق شده به موتور، خودرو راحت تر روشن می شود. زیرا سوختی که برای احتراق مناسب می بایست به صورت پودري و به حالت بخار وارد سیلندرها شود در برخورد با دیوارهای سرد کاربراتور و منیفولد ورودی هوا تقطیر شده و از رسیدن به سیلندر باز می ماند.

در ابتدای کار موتور در روزهای سرد باید برای مدت کوتاهی از مدار ساسات که سوخت غنی تری را براي موتور فراهم می کند استفاده نماییم تا موتور به دمای کارکرد مناسب خود رسیده و کاربراتور بتواند مخلوط سوخت – هوا را تقریبا بصورت بخار خشک که حالت ایده آل كاركرد موتور  می باشد از كاربراتور به سیلندرها برساند در بالای ونتوری ثابت كاربراتور دریچه ای بنام ساسات وجود دارد باز و بسته شدن این دریچه بصورت مکانیکی یا خودکار کنترل می شود با بستن این دریچه جریان عبوری هوا کاهش یافته و مکش کاربراتور در هنگام استارت زدن افزایش می یابد. در نتیجه سوخت بیشتری از ژیگلور برای روشن شدن موتور در هوای سرد فراهم می شود .

دکمه ساسات در جلوی راننده قرار دارد و با کشیدن آن دریچه هوا کم و بیش بسته شده هوا کمتر برای آمیختن با بنزین وارد کاربراتور شده  و اجازه ورود هوای کمتری را به داخل موتور می دهد و در نتیجه گازی که وارد موتور می شد از لحاظ بنزین موجود در موتور، قوی تر می شد و اشتعال و جرقه زني موتور قدرتمند تر عمل كرده و این موجب سریع گرم شدن موتور برای تولید نیروی گشتاوری موتور می شود چرا که با استارت موتور در هوای سرد و گرم نشدن موتور و حرکت خودرو، ممکن است آسیب زیادی به موتور خودرو وارد گردد.

در سيستم ساسات مکانیکی براي بستن دریچه ساسات دکمه ای بر روی داشبورد خودرو تعبیه شده که بوسيله كابل ساسات به دریچه ساسات متصل می شود با کشیدن این دکمه دریچه ساسات بسته می شود همچنين برخي از کاربراتورها داراي ساسات خودکار هستند که با گرمای آب موتور کار می کند در این نوع از ساسات ها یک فنر ترموستاتی و یک پیستون در داخل پوسته ساسات قرار دارند که هر دوی آنها به دریچه ساسات متصل اند در موتور سرد فنر ترموستاتی کوک می شود و دریچه ساسات را می بندد وقتی موتور گرم می شود آب گرم از ساسات گذر کرده و فنر را باز می کند در نتيجه دریچه ساسات را باز می شود.

* نكته : لازم به ذكر است در موتور پژو 2000 كاربراتوري سيستمي هايي وجود دارد كه به پودري كردن سوخت و تبديل بنزين به حالت پودری در زمان سرد بودن موتور كمك مي كنند اولين سيستم اين است كه  در پشت كاربراتور پ‍ژو 2000 قطعه اي به نام گرم كن وجود دارد كه صفحه المنتي آن با گرم كردن بدنه كاربراتور، تبديل بنزين به حالت بخار كمك مي نمايد همچنين سيستم ديگري كه براي اين منظور در پژوهاي 2000 كاربراتوري تعبيه شده است  لوله خرطومي آلومينومي است كه از روي منيفولد اگزوز هواي گرم را به سه راهي هواكش K2 هدايت مي كند درون سه راهي هواكش يه دريچه وجود دارد كه زماني كه هواي سرد درون سه راهي جريان دارد و  به سنسور ترموستاتي آن برخورد مي كند دريچه بازاست و هواي گرم روي منيفولد اگزوز را به سمت كاربراتور هدايت مي كند و زماني كه دماي هواي روي منيفولد اگزوز بيش از حد نياز كاربراتور براي بخار كردن بنزين برسد دريچه ورودي هواي گرم بسته شده و هوا از سمت سيني فن به سمت كاربراتور هدايت مي شود.

 

برای شادی روح پدرم فاتحه و صلواتی بخوانید 

User Rating: 3.16 ( 9 votes)

About مدیر

با تغییرات خطوط تولید ایران خودرو از سال 1381 به بعد دیگر خودروی پژو۲۰۰۰ کاربراتوری از این شرکت به بازار عرضه نشده است . با توجه به اینکه در کمتر سایتی لوازم یدکی مصرفی و مطالبی در مورد این خودرو ارائه شده این سایت برای شما 2000 سواران عزیز ارائه شده است. 09333897229 محسن سلطانی

Check Also

روغن ریزی زیر ماشین

علل روغن ریزی خودرو

موتور ماشین از قطعات متحرک زیادی تشکیل شده است که حرکت روان و بدون اصطحکاک این قطعات از اهمیت ویژه ای برخوردار است کم شدن این روغن ها باعث اصطحکاک و ساییده شدن قطعات متحرک بر روی همدیگر به مرور زمان باعث گرم شدن، استهلاک و خرابی قطعات می شود

24 comments

 1. سامان رضايي

  ‌واقعا سایت جالب و کارامدی راه اندازی کردید 👌👌

 2. Everything is very open with a precise clarification of the challenges. It was definitely informative. Your site is useful. Thanks for sharing!

 3. Insured private mortgage lenders Amortization recognizes government
  supported extended repayment periods reducing shortfalls better matching
  income means tested affordability stress tested applicants during underwriting.
  Government guarantees on mortgage backed securities allow lenders to invest in mortgages at lower rates.

 4. Lump sum home loan repayments can only be manufactured on the anniversary date
  for closed mortgages, while open mortgages allow at any time.
  private mortgage brokers loan insurance is mandatory for high
  ratio mortgages to safeguard lenders which is paid by borrowers through premiums.

 5. best private mortgage lenders in BC brokers access wholesale lender rates unavailable straight away to secure discounted pricing.

  Lenders closely review income stability, credit standing and property
  appraisals when assessing mortgage applications.

  Mortgage portability enables you to transfer a pre-existing mortgage to your new home and steer clear of
  discharge and set up costs.

 6. Switching from variable to set rate mortgages allows rate and payment stability at manageable penalty cost.

  Mortgage brokers provide access to specialized mortgage goods like private mortgage broker financing or family loans.
  The First Home Savings Account allows buyers in order to save $40,000 tax-free towards a advance payment.

 7. Money held in an RRSP could be withdrawn tax-free for a deposit through the Home Buyers’
  Plan. The minimum advance payment is only 5% for properties under $500,000 but 20% of amounts above $500,000 even when first-time buyer.
  private mortgage lenders porting allows transferring a current mortgage to a new property in certain cases.

 8. As urban densification accelerates, proptech brokers ease the home-buying journey for newcomers and downsizing empty
  nesters through seamless digital mortgage platforms. Protecting
  access to childcare supporting continued employment, emergency backup care loans are rapidly approved by sympathetic Canadian lenders online.
  When pensions fall short, retired teachers seek guaranteed income supplements
  from annuity firms to sustain lifestyles amid fears rising inflation will persist post-pandemic.

 9. Excellent blog here! Also your site loads up very fast!

  What web host are you the use of? Can I get your affiliate hyperlink in your host?
  I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 10. https://synthesit-shop.ru/ – Синтезит железо

 11. Стальные шаровые краны https://sharovyekrany.ru/ – РѕС‚ производителя

 12. I wish I could highlight this article 1000 times again! It was this excellent.

 13. Мой переход на здоровый образ жизни был облегчен благодаря соковыжималке для овощей и фруктов от ‘Все соки’. Это идеальное решение для моих ежедневных потребностей в свежих соках. https://h-100.ru/collection/sokovyzhimalki-dlja-ovoshhej-fruktov – Соковыжималка для овощей и фруктов — это именно то, что мне нужно!

 14. Visa в англию можно найти здесь
  https://visa-v-uk.ru/

 15. Микрозаймы на карточку Сбера Срочно и без отказа найдите здесь
  https://sravni-zaimy.ru/

 16. Займы на карту Сбербанка без отказа ищите здесь
  https://nakartuzaim.ru/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!